Moskvas toimunud konverentsil arutati Balti riikide likvideerimist

Moskvas toimus sel nädalal pseudoteaduslik konverents pealkirjaga “Vene etnotsiid Balti riikides”, mille korraldas organisatsioon “SRÜ riikide instituut”. Üritusel osalesid mitmed Baltimaadele vaenulikud aktivistid ja poliitikud, sealhulgas endine Euroopa Parlamendi saadik Andrei Mamikin, endine Riia linnavolikogu liige Ruslan Pankratov, samuti Venemaa-meelsed aktivistid Aleksandr Gaponenko, Roman Samuļ, Vadim Aleksejev, Sergei Muļivanov ja teised.

Konverentsil väljendati äärmuslikke seisukohti, mis olid suunatud Eesti, Läti ja Leedu omariikluse vastu, ning arutati võimalikke viise, kuidas Balti riikide poliitilist ja kultuurilist keskkonda ümber kujundada vastavalt Venemaa huvidele. Mitmed üritusel osalejad esitasid avalikult ideid Balti riikide likvideerimisest ja sunniviisilisest venestamisest, vahendab Jauns.lv.

Andrei Mamikin teatas: “Ma usun ainult sellesse, et vene rahvas, makstes tohutut hinda, pühib Balti riikide natsistliku režiimi minema. Nendel riikidel praeguste nimedega – Läti Vabariik, Eesti Vabariik ja Leedu Vabariik – ei ole õigust eksisteerida.”

Vadim Aleksejev väitis: “Riiklik haridus läti keeles kaob.”

Sergei Mulivanov rõhutas: “Meie poliitiline eesmärk Balti riikide suhtes on nende režiimide likvideerimine. Kui vaja, siis ka nende riikide likvideerimine.” Ta tunnistas ka, et viimased kaks aastat on Balti riikidest värvatud inimesi, kes võitlevad praegu Venemaa poolel.

Samal ajal toetas Aleksandr Gaponenko mõtet Venemaa “humanitaarsest interventsioonist” Balti riikides, rõhutades, et selliseks tegevuseks tuleb eelnevalt luua ideoloogiline alus.

Konverentsil esitatud avaldused näitavad radikaalset ja agressiivset retoorikat Läti, Leedu ja Eesti vastu, mis haakub Kremli propagandaga. Balti riikide julgeolekuteenistused on juba varem hoiatanud Venemaa-meelsete aktivistide püüdluste eest mõjutada ühiskonda ja edendada Venemaa geopoliitilisi huve.

Balti riigid on aastaid rõhutanud, et Venemaa kasutab hübriidsõja meetodeid, sealhulgas desinformatsioonikampaaniaid, radikaalsete rühmituste loomist ja otseseid ähvardusi riikide suveräänsuse vastu. Sellised konverentsid ja neis esitatud avaldused kinnitavad, et need ohud on jätkuvalt aktuaalsed.

Baltimaade ametiasutused ei ole seni Moskvas toimunud ürituse kohta ametlikku kommentaari andnud, kuid on oodata, et sellised avaldused ei jää kohalike julgeolekuteenistuste poolt tähelepanuta.