Eestis hoogustunud tuuleparkide arendus ohustab üha enam haruldase ja ohustatud must-toonekure elupaiku. MTÜ Eesti Metsa Abiks (EMA) on löönud häirekella, hoiatades, et tuulegeneraatorite ehitamine must-toonekure pesade lähedale võib lindude jaoks tähendada elupaikade kaotust ja pesade hülgamist.
Must-toonekurg, keda leidub Eestis alla saja isendi, on juba täna ohustatud liigina kriitilises seisus. Linnu ellujäämist on aastaid raskendanud metsaraie, kuivendus- ja maaparandustööd ning keskkonnamürgid, mis on viinud sobivate elupaikade ja toitumisalade kadumiseni. Nüüd on ohtudena lisandumas tuulepargid, mis paljudes piirkondades jäävad kure pesade ja toitumispaikade lähedusse.
EMA juhatuse liige Helena Eenok toob välja, et vastavalt kaitsekorralduskavale ei tohiks tuulegeneraatorid asuda must-toonekure pesadest lähemal kui 10 kilomeetrit. „Kure püsimajäämine sõltub kaitstud ja turvalistest pesapaikadest ning nende ühendusest toitumisaladega,“ ütleb Eenok. Siiski leidub juba täna arenduspiirkondi, kus kurepesad asuvad vaid mõne kilomeetri kaugusel planeeritavatest tuulegeneraatoritest – näiteks Kehtnas on lähim pesa tuulepargist vaid 1,4 km kaugusel.
Keskkonnaameti looduskasutuse osakonna peaspetsialist Marko Mägi kinnitab, et must-toonekurele olulised toitumisalad jäävad sageli pesa lähiümbrusesse, ulatudes 20 kilomeetri raadiusesse. “Kui toitumisala ja pesa vahele tekivad tuulegeneraatorid, võivad linnud elupaiga häirimise tõttu ala hüljata,” selgitab Mägi. Selline arendustegevus muudab liigile sobiliku maastiku veelgi väiksemaks, mis toob kaasa kure asurkonna jätkuva vähenemise.
Tänaseks on must-toonekure asurkond Eestis vähenenud 1990. aastate algusest kolm korda. Pesitsusedukus ja noorlindude ellujäämus on madalad, ulatudes ainult 8-12 protsendini, mistõttu on iga lind ja elupaik äärmiselt oluline. Keskkonnaamet rõhutab, et tuuleparkide rajamisel on vajalikud täiendavad liigiuuringud, mis arvestavad kure toitumis- ja pesitsuskohti, et minimeerida elupaikade kahjustamist.
Saksamaal läbiviidud uuringud on samuti näidanud, et kuigi tuugenites hukkumise oht on madal, on pesitsevate must-toonekure paaride arv tuuleparkide läheduses kümne aasta jooksul drastiliselt vähenenud. Selle põhjal on seal soovitatav jätta tuulepargid pesadest vähemalt 3 km kaugusele, Eestis aga veelgi enam.
Tuuleparkide rajamine vajab Eestis tasakaalustatud lähenemist, kus arvestatakse tundlike liikide, nagu must-toonekurg, elupaigavajadustega. Must-toonekurg ei ole Eestis tuulearenduste kontekstis ainus haavatav liik – ohustatud on ka suur-konnakotkas, kaljukotkas, kassikakk ja habekakk. Tulevikus tuleb teha veelgi suuremaid pingutusi, et säilitada nende liikide elupaiku, tagades tasakaalu looduse kaitse ja tuuleenergia arendamise vahel.