Kolm Lääne-Viru vallavanemat – Rakvere, Viru-Nigula ja Vinni valla juhid – saatsid kliimaministeeriumile hävitava hinnangu fosforiidikaevandamise seadusemuudatustele, rõhutades, et muudatused ei arvesta piirkonna kohalikke olusid ja võimalikke kahjusid. Rakvere vallavanema Maido Nõlvaku allkirjastatud 11-leheküljelises vastuses kirjeldatakse mitmeid puudujääke ja hoiatatakse, et ilma põhjalike uuringuteta pole selliste muudatuste elluviimine mõistlik.
Vallavanemad kritiseerivad eelkõige keskkonnatasude ja maapõueseaduse muutmise kavatsust, mis jätab kohalikud omavalitsused kaevandamise tagajärgedega silmitsi, saamata piisavalt vahendeid leevendusmeetmeteks. Nad juhivad tähelepanu, et kavandatavate muudatustega ei anta kohalikele piisavat õigust määrata kaevandamistasu, mistõttu jäävad teede hooldus, taluvustasud ja muud mõjud kohalike kanda.
Vallavanemad kahtlevad ka nn tulevikumaavarade, sh fosforiidi kasutuselevõtu majanduslikus põhjendatuses. Eelnevad uuringud on näidanud, et Eesti fosforiidis leiduvad muldmetallid on kättesaamatud tänapäevase tehnoloogiaga. Samuti toob kiri välja, et Eesti maak ei ole rahvusvahelises kontekstis piisavalt konkurentsivõimeline, kuna kaevandustingimused on siin keerukamad ja kulukamad kui mujal maailmas. „Ei ole realistlik, et Eesti toormehinnad suudaksid maailmaturul määravaks saada,“ rõhutatakse vastulauses.
Eraldi käsitletakse fosforiidikaevanduse keskkonnamõjusid ja võimalikku radioaktiivset saastet. Toolse maardla rikastamise plaanid, mis näevad ette väävelhappe kasutamist, tähendavad, et tekib suur kogus radioaktiivseid fosfokipsi jäätmeid, mis tuleb kuhugi ladustada. Vallavanemad hoiatavad, et need jäätmed kahjustaksid kohalikke ressursse ja elukeskkonda samamoodi, nagu Ida-Virumaal on kahjustatud piirkonnad poolkoksi prügilatega.
Veel juhitakse tähelepanu graptoliitargilliidi kasutuselevõtu probleemidele. Vallavanemad rõhutavad, et selle väärindamise lahenduste puudumisel võivad kaevandamistegevuse tagajärjed ulatuda ka põhjaveekihideni, tekitades pikaajalisi keskkonnariske.
Vallavanemad kordavad, et kaevandamisprojekti kasumlikkus pole argumentidega piisavalt põhjendatud. Fosforiidi kaevandamise projekt toob kaasa kogukulud, mida on vaja täpsemalt analüüsida, sealhulgas keskkonnakahjude leevendus, eramaade kompensatsioonid ja muud taristu ümberkorraldamise kulud, seisab kirjas.
Hetkel pole kliimaministeerium vallavanemate kriitikat avalikult kommenteerinud, kuid on selge, et Lääne-Viru vallad ootavad ministrilt sisulisi vastuseid ja kohalike huvide arvestamist enne edasisi seadusmuudatusi.