Sel suvel leiti Soome lahe põhjast tõendid ühest kommunistlikust kuriteost, mis on jäänud aastakümneid unustusehõlma. Ettevõtte Tuukritööde OÜ juht Kaido Peremees ja tema meeskond avastasid hobi korras tehtud uuringu käigus vesilennuki Kaleva rusud.
Leid on märkimisväärne, kuna Kaleva oli Soome lennufirma Aero Junkers 52 tüüpi reisilennuk, mille Nõukogude sõjalennukid 14. juunil 1940 alla tulistasid, viies surma kõik pardal olnud üheksa inimest.
Kaleva allatulistamise põhjuseid pole kunagi lõplikult selgitatud, kuid on teada, et sellel saatuslikul lennul viibisid diplomaadid, mis lisab sündmusele rahvusvahelist kaalu. 14. juunil 1940, keset rahvusvahelist pinget ja eesootavat Eesti okupeerimist, tabas Kalevat kaks Nõukogude pommitajat, mis avasid kuulipildujatule, põhjustades lennuki vettekukkumise ja üheksa inimese surma Keri saarest kirde pool.
Eesti taasiseseisvumise järel on lennukirusude leidmine pakkunud huvi nii Eestis kui Soomes. Kaido Peremees osales koostöös Meremuuseumiga otsingutes juba 2000. aastate alguses. Nüüd, pärast aastatepikkust tööd ja tehnoloogia arengut, õnnestus tal ja tema meeskonnal lõpuks leida lennukijäänused.
Leiu teeb tähelepanuväärseks see, et see kinnitab esialgseid sündmuse järel antud tunnistusi, mis kirjeldasid Kaleva allakukkumist täpselt selles piirkonnas. Tunnistused pärinesid nii Keri mereposti ülemalt kui ka soome õhuässalt Ilmari Juutilainenilt. Need andmed olid kriitilise tähtsusega, et määrata täpne asukoht, kus Kaleva vraki leida võis.
Peremehe sõnul olid varasemad otsingud keerulised, kuna Kaleva oletatavas hukkumiskohas on merepõhi äärmiselt ebatasane ja kaljune. Tänu sonartehnoloogia ja signaali töötlemiseks kasutatava tarkvara arengule on nüüd võimalik eristada inimtekkelisi objekte looduslikest palju suurema täpsusega. Pärast teise vesilennuki OH-ALI vrakiga töötamist mõistsid nad, et neil on tehniline võimekus alustada nullist ka Kaleva otsingutega.
Avastatud vrakiosad, sealhulgas lennuki tiib, mootor ja telik koos rattaga, leiti 71 kuni 76 meetri sügavusel merepõhjas. See leid kinnitab traagilist sündmust, mille käigus Nõukogude Liidu allveelaeva Štš-301 meeskond konfiskeeris hukupaika sõitnud Eesti kaluritelt päästetud raha ja esemed ning kogus kokku ka rusudest pinnale tõusnud diplomaatilise posti.
Kaleva allatulistamine ja selle hiljutine leid on meeldetuletus ajaloolisest ülekohtust ja kommunistlikust vägivallast, mis tabas nii Eestit kui teisi Ida-Euroopa rahvaid Teise maailmasõja ajal.