Noore luuletaja Maryliis Teinfeldt-Grinsi debüütluulekogu “Kivi alla kükakille” avab ukse Kadrina murde võlumaailma. Autor on lõiminud oma tekstidesse sügavaid mõtteid ja tundeid kodukandi maastikust ning pärimusest, kujundades iseäraliku rännaku nii keelde kui autori südamesse.
Autor, kes on tuntud ka tekstiilikunstnikuna, on pühendunud oma kodukandi murraku kogumisele ja uurimisele. Luuletuste loomisel on ta loonud Kadrina murrakule iseloomuliku kirjapildi, et jäädvustada selle kõla ja meloodia täpselt nii, nagu see kõlab tema südames ja kodus.
Maryliis Teinfeldt-Grins, sündinud 1993. aastal, on oma loomingus kujutanud külamaastikku ja kõnetanud kodupaiga sügavamaid kihte. Lisaks luulele keskendub ta tekstiilikunstis peamiselt tikandile ja gobeläänile ning on võtnud enda südameasjaks Kadrina murde säilitamise ja väärtustamise. Samuti tegeleb ta maastiku lugemisoskusega.
Kunstialase hariduse on ta omandanud Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Läti Kunstiakadeemia Tekstiilikunstnikateedris. Lisaks jätkab ta hetkel õpinguid Eesti Kunstiakadeemias magistrantuuris, keskendudes kaasaegse kunsti õppekavale. Ta on pälvinud ka Eduard Wiiralti ja Adamson-Ericu stipendiumid ning nimetatud Eesti Tekstiilikunstnike Liidu poolt Nooreks Tekstiilikunstnikuks 2019. Kirjandusfestival Prima vista tunnustas tema ilukirjanduslikke tekste preemiaga “Esimene samm”.
Teinfeldt-Grinsi stiil on kujundirikas ja minimalistlik, kuid samas avatud mitmetähenduslikkusele. Luuletekstides peegeldub tema enda unikaalne maailm, kus põimuvad ürgne loodustunnetus ja kodumaine maastik. Lugeja leiab tekstides sügavaid kihistusi ja tundeid, mis kannavad endas nii rahutust kui ka rahu ja mõlema täiuslikkust.
“Kivi alla kükakille” kiirgab autori sügavat sidet kodumaiste juurte ja Eesti loodusega, kuigi suur osa tema täiskasvanuelust on möödunud välismaal, suurlinnade kiirel ja melulisel maastikul. Maryliis Teinfeldt-Grinsi looming kõneleb otsekui maa ja taeva vahel pendeldades, kasutades loodust kui võimsat kujundit, et väljendada sisemisi tundeid ja mõtteid.
Oma tekstides on autor püüdnud jäädvustada konkreetseid geograafilisi paiku, eriti oma endist Koplimetsa koduküla Kadrina vallas Lääne-Virumaal. Raamatu illustratsioonides leiabki kohalike paikade kirjeldusi ja kunagise küla kaarte. Ent tema luulekogu kõneleb rohkem kui ainult ühest kohast või ajastust.
kivi alla kükakille
peidan oma süda
kisun liiva
kisun mulla
siun siidi rihmad
kulla paelad
uue une kuue
kivi alla kükakille
peidan oma süda