Neljapäeval astus peaminister Kaja Kallas nende Eesti poliitikute ritta, kes on aastate jooksul kiitnud “ühe Hiina poliitikat” ja seeläbi distantseerunud kommunistliku Pekingi režiimi all elavate põlisrahvaste vabaduspüüetest. Samal päeval saabus ka teade, et järgmisel nädalal Eestit külastava Taiwani (Hiina Vabariigi) välisministriga ei plaani kohtumist ükski valitsusliige.
“Me oleme lähtunud ühtse Hiina poliitikast ja Hiina on see, kes meie suhtluspartner on,” vastas peaminister Postimehe ajakirjaniku küsimusele, kas Eesti peab vajalikuks otsesuhtlust Hongkongi võimudega seoses Eestit ja Soomet ühendava Balticconnectori gaasijuhtme vastase rünnakuga oktoobri alguses. Praegu on gaasijuhtme ründamise peamiseks kahtlusaluseks Hongkongi lipu all sõitev kaubalaev Newnew Polar Bear. Kuigi Pekingi režiim on haaranud Hongkongi üle järjest enam kontrolli, on ametlikult siiani tegemist autonoomse territooriumiga.
Järgmisel kolmapäeval, 8. novembril, viibib Eestis Taiwani välisminister Joseph Wu, kes osaleb Tallinnas Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse korraldatud aruteluringis. “Wu ei viibi Eestis vabariigi valitsuse ega välisministri kutsel ning tulenevalt ühe Hiina poliitikast ei kohtu temaga ükski valitsuse liige,” avaldas meediale välisministeeriumi avalike suhete juht Mihkel Tamm. Vastavalt “ühe Hiina poliitikale” välistab praegune valitsus seega ka diplomaatiliste suhete sisseseadmise Eesti ja Puna-Hiina sissetungi hirmus elava saareriigi vahel.
Varasemalt on tekitanud küsimusi ka paljude Eesti poliitikute keeldumine kohtumisest Puna-Hiina poolt okupeeritud Tiibeti vaimse juhi dalai-laamaga. Pekingi režiim on vägivaldselt maha surunud tiibetlaste iseseisvuspüüded, samuti nagu Xinjiangi põlisrahva uiguuride puhul, kellest suur osa on siiani suletud koonduslaagritesse. Puna-Hiina uiguuride-vastast tegevust on rahvusvahelisel tasandil nimetatud ka kultuuriliseks genotsiidiks.