Reedel Purtse hiiemäel toimunud liigutaval tseremoonial istutati hukkunud metsavendade mälestuseks tammepuu. Käe pani külge 98-aastane Ruuben Lambur, kes on üks viimaseid elusolevaid Eesti Leegioni veterane ja metsavendi. Samal päeval paigaldas Lambur ka tähistustahvli oma kunagisele punkriasemele, kus ta end Nõukogude repressiivorganite eest varjas.
Suvesõja ajal 1941. aastal 16-aastaselt relva haaranud ja koos isaga metsa läinud Ruuben Lamburi kaks venda mõrvati kommunistide poolt. Seejärel oli Lambur Omakaitses ja hiljem Eesti Leegionis. Ta pidi punaväele vastu astuma 1944. aasta suvelahingutes, kus ta sai kokku neli korda haavata. Pärast seda jätkas ta võitlust Eesti iseseisvuse nimel metsavendade ridades. Metsas olles sai Ruuben Lambur kaks korda haavata, 1945. aastal jalga ja kaks aastat hiljem pähe. 1947. aasta sügisel püüti ta valedokumentide ostmise katsel lõksu. Siberi vangilaagrites pidi ta olema kuni 1965. aastani.
Lambur rääkis ERR-ile, et metsavendi toetas kogu rahvas. “Neil olid kõigil külades oma kodud, sugulased, lähedased, sõbrad. Praktiliselt kogu maaelanikkond. Välja arvatud üksikud, kes jõudsid juba võõrvõimuga koostööd teha,” jutustas vana võitleja. “Võttis kasvõi vanamemm lehma ohelikku pidi, tuli, hoiatas ära ja läks rahulikult tagasi. See ei olnud ainult metsavendade, vaid kogu maarahva võitlus.”
Metsavendadega liitus ka erinevatel asjaoludel Eestisse jäänud sakslasi. “Kord olin ma punkris, teine mees magas ja kuulsin, et väljas on mingi… lähen välja, kaks saksa sõdurit tulevad,” meenutas Lambur. “Nad olid Jõhvist ära jooksnud sõja[vangide] laagrist ja tahtsid nüüd kodumaa poole minna. Üks oli ohvitser ja teine oli rätsep,” kirjeldas ta.
1925. aastal sündinud Ruuben Lambur on tänaseni heas vormis. Kunagi metsavennana pidi ta talvel terve päeva jälituskoera eest ära jooksma.
Lisaks tammepuu istutamisele võttis Lambur 22. septembril, vastupanuvõitluse päeval osa ka tähistustahvli paigaldamisest oma kunagisele varjepaigale Kruusojal. See punkriase leiti koos ajaloolaste ja detektoristidega alles selle aasta septembris.
Lamburi mälestusteraamat “Alutaguse saaga” ilmus aastal 2016 (teine trükk 2021). Raamatu toimetaja Priit Silla on öelnud: “”Alutaguse saaga” on puhas kuld. See peaks leiduma iga kooli raamatukogus ja olema iga ajalooõpetaja laual. See annab noorele lugejale tõesema pildi meie ajaloost kui terve virn pehmendatud ja lakitud käsitlusi.” Käesoleva aasta kevadel ilmus Maalehes ka pikem usutlus Ruuben Lamburiga.