10 põhjust, et armastada Eestit olenemata valitsusest

Vaatamata mööduvatele aegadele ja poliitilistele tõmbetuultele jääb üks asi muutumatuks: eesti rahvuslaste sügav armastus oma kodumaa vastu. Vabariigi aastapäev on aeg, mil me saame ühiselt mõelda oma isamaa-armastusele. Vaatamata sellele, millised võimud parajasti Eestit valitsevad, on kodumaal alati iga rahvuslase südames eriline koht. Tänane päev on püha ja õilis, täis au ja uhkust Eesti rahva ning maa üle. Nüüd, kui tähistame taas oma iseseisva vabariigi sünnipäeva, on aeg jagada kümmet põhjust, miks armastada Eestit, sõltumata poliitilistest erimeelsustest.

1. Eesti loodus. Meie õitsvad maastikud ja loodus – see on meie rahva tõeline pühakiri, väe ja teadmiste allikas. Eesti metsad, järved ja mererand on meie rahva hingepeeglid, kus peegeldub meie iidne side maaga. Eesti loodus on meie aare, mille üle võime uhked olla. Tänu madalale rahvastiku tihedusele ja hajaasustusele on Eestis säilinud lummavat ürgloodust, mis oma rütmis elades kannab ja toetab kogu ökosüsteemi säilimist. Nii võib iga loodusvaade juhtida meid olema osa millestki veel suuremast ja kaunimast, leides oma kodumaa rüpes lõpmatu hingerahu lätte.

2. Meie esivanemad. Iga eestlase seljataga on kümned ja kümned esivanemate põlvkonnad, kes on sellel maal elanud ja võidelnud parema homse eest. Meie vaprad eelkäijad on kandnud järeltuleva põlve eest hoolt läbi aegade, olles valmis andma oma elu ja vere selle maa eest, mida me nõnda armastame ja austame. Nende visadus ja vastupidavus on meile eeskujuks ning aitab meil seista vastu kõigile väljakutsetele. Austuses ja tänus oma esivanemate vastu hoiame põlemas eestluse leeki, mida meie esivanemad nii palju aastaid vargsi põues kandsid.

3. Eesti keel. Emakeel on meie identiteedi alustala ja ühendav jõud, eestlase sisemise vabaduse ja eneseteadvuse alus. Keel on meie lipulaev, mis kannab endas meie kultuuri, ajalugu ja vaimset pärandit, mis on läbi aegade olnud meie rahva jõuallikaks. See on üks maailma vanimaid elavaid keeli ning kõlab meie kõrvus kõikjal alati kui kaunis muusika, meenutades meile meie juuri ja kodumaad. Tähtsa osa meie keele rikkusest moodustavad murded ja igas kihelkonnas kõneldud oma keel.

4. Eesti rahvapärimus. Eestlastel on säilinud üks maailma suurimaid rahvaluulekogusid. Meie rahvapärimus on täis ajatuid lugusid, laule ja müüte, mis jutustavad meile esivanemate vaimsusest ja meie kohast maailmakõiksuses. Sügavalt mõtestades ja hingestades seda maad ning sellel elavaid olendeid, on Eesti rahvapärimus eesti rahvusluse kindel aluspõhi. See on osa meie identiteedist ja hoiab meid ühenduses meie juurtega.

5. Eesti ajalugu. Iga Eesti paik kannab endas võimsat ajaloopärandit, mis on lahutamatu osa suuremast maailmaajaloost. Eestlaste lugu õpetab meile vastupidavust ja uhkust oma rahvuse üle. Meie ajaloo rikkalikud leheküljed on täis kangelaslikke tegusid ja vankumatut visadust, mis on toonud meid läbi tormide ja raskuste tänasesse päeva. Olles keset maailmaajaloo suursündmusi ja samal ajal jäädes iseendaks, on eestlaste ajalugu võrratult rikkalik ja põnev, ning aitab meil mõista, kes me oleme ja kust me tuleme.

6. Eesti rahvas. Meie rahvas on kui sitke tamm, juured sügaval maa sees, kandes endas kõigi meie esiisade visadust ja vastupidavust. Kui me ka rahuaegu vaidleme ja tülitseme, seisame me lõpuks ikka üksteise kõrval, tundes viimaks ära iseendid oma täies ilus ja valus. Meie rahvas on meie perekond, teist sellist meil ei ole. Oma rahvustunde taasleidnud eestlane on kui helendav täht öises taevas oma ainulaadse säraga, mis kiirgab meie rahva puhtast ja kaunist hingest.

7. Eestlase hing. Eestlase hing on kui salapärane ookean, mille pind võib tihti olla vaikne ja hall, kuid tema sügavused peidavad endas lõpmatut elurõõmu ja visadust. Just sellesse sisemisse maailma on meie sügavamad tunded ja mõtted kogunenud, kandes endas rikkalikku kultuuripärandit ja põlvest põlve edasi antud tarkust. Eestlase hing on täis armastust ja austust oma juurte, kodumaa ja looduse vastu, olles lõpmatu allikas, millest ammutada elujõudu ja innustust.

8. Eesti paikade omapära. Iga Eesti paik on püha ja eriline, igal pool on oma võlu ja lugu. Olgu see metsik hajaküla Lõuna-Eestis või rahutuist laineist vahutav saar Läänemeres, iga paiga olemuses peegeldub meie rahva lõputu lugu. Igas tuules õõtsuvas männimetsas ning igas liivakiviseinas kumab aastasadade pärand, mis kõneleb meie juurte sügavast tähendusest. Igal paigal on vägi, mida kannavad selle ajalugu, pärimus ning meie kõigi isiklikud mälestused.

9. Eesti põhiseadus. Kui ka meie poliitikud seda alati ei järgi, kannab meie 1992. aasta põhiseadus endas rahvuslikku vaimsust ja meie esiisade aateid, mis kõlasid juba 1918. aasta iseseisvusmanifestis. Meie põhiseadus kõneleb rahvavõimust, Eesti iseseisvuse aegumatusest ja võõrandamatusest ning eesti rahvuse, keele ja kultuuri säiliisest läbi aegade. Need read on on meie rahvusliku uhkuse sümboliks ja väärikuse templiks, tagades vabaduse, õigluse ja rahvusliku koosmeele.

10. Eesti ainulaadsus maailmas. Eesti on Euroopa pärl, kandes endas unikaalset kultuurilist ja vaimset rikkust, mida ei leia kusagilt mujalt maailmas. Siin sulanduvad soome-ugri juured, muinaspõhja müstika ja vabadusvõitlejate vaprus, põimides pika ja kirju kanga läbi aegruumi. Vaatamata oma väiksusele hiilgab Eesti süda suurte unistuste ja suurte ideede järele, mis kannavad endas lootust ja valgust ka kõige pimedamatel aegadel. Selle maa rahvuslik pärand ei ole mitte ainult eestlaste endi sügav püüdlus, vaid ka kosmiline kingitus, mis pakub tervenemist ja juhendamist õnnetutele hingedele mandunud läänemaailmas, kes otsivad teed tagasi oma juurte juurde. Eesti rahvusluses on olemas just see, mida vaja, et avada tee kõigi maailma põlisrahvaste uhkuse ja eneseväärikuseni, pakkudes lootust kogu maailmale.

Tähistagem oma armastatud Eesti Vabariigi sünnipäeva väärikuse ja uhkusega, olles teadlikud meie rikkast pärandist ja sügavast seotusest selle maaga. Olgu meie armastus Eesti vastu igavene ja vankumatu ning olgu meie ühtsus ja optimism alati meie teejuhtideks. Elagu eestlaste Eesti!