10 aastat ja tuhanded kaotatud elud hiljem: USA lubas lõpuks Azovi brigaadi relvastamist

USA poolt aastaid kestnud keeld relvastada Ukraina Azovi brigaadi on lõpuks tühistatud. Azovi brigaad, mis on tuntud oma edukate operatsioonide poolest rindel, on lõpuks saanud loa kasutada Ameerika Ühendriikide relvi.

Azovi brigaadile kehtestatud relvastamiskeeld põhines USA seadusel nimega “Leahy Law”. See seadus keelab USA valitsusel anda sõjalist abi üksustele, kes on seotud inimõiguste rikkumistega. Umbes seitse aastat tagasi väitsid USA ametnikud, et Azovi brigaadil on rassistlikud, ksenofoobsed ja ultranatsionalistlikud vaated, mis viisid keelu kehtestamiseni.

Ukraina valitsus on pikka aega taotlenud keelu tühistamist, väites, et see takistab brigaadi tõhusust. Azovi brigaadi komandör Denõss Prokopenko on mitmel korral rõhutanud, et see keeld on ebaõiglane ja põhineb ekslikel eeldustel. Ta märkis, et alates 2017. aastast on mitmed Ameerika seadused keelanud igasuguse abi, sealhulgas relvade andmise Azovile.

USA riigidepartemang kinnitas, et pärast põhjalikku kontrolliprotsessi on Azovi brigaad läbinud inspekteerimise ja leiti, et brigaad ei ole seotud inimõiguste rikkumistega. President Joe Bideni administratsioon andis lõpuks rohelise tule Azovi brigaadile USA relvade kasutamiseks, avades ukse samasuguse sõjalise abi saamiseks, mida teised Ukraina üksused on juba saanud.

Azovi brigaad ise kinnitas USA saatkonna Ukrainas kaudu, et neil on nüüd õigus saada julgeolekuabi Ameerika Ühendriikidelt. Brigaad nimetas seda sündmust oma ajaloo uueks leheküljeks.

Keelu tõttu on Azovi brigaad olnud sunnitud võitlema vananenud relvastusega, mis on oluliselt vähendanud nende tõhusust lahinguväljal. Kui brigaadil oleks olnud ligipääs USA varustusele juba varem, oleks näiteks 2022. aasta Azovstali kaitsmine olnud palju edukam. Tuhanded tsiviilelanikud oleksid võinud ellu jääda, kui Azovil oleks olnud USA õhutõrjesüsteemid.

Lisaks relvastamiskeelule ei tohtinud Azovi brigaad osaleda ka Ameerika Ühendriikide korraldatud õppustel, mis veelgi vähendas nende võitlusvõimet ja taktikalisi oskusi. See keeld tõi kaasa tõsiseid tagajärgi ja pani brigaadi ebaõiglase surve alla.

Erinevalt USA-st on Eesti alates 2014. aastast toetanud ja koostööd teinud Azovi brigaadiga, hoolimata väidetest, mis seostasid brigaadi neonatsismi ja fašismiga. Eesti on varustanud Azovit vajaliku relvastuse ja varustusega, näidates sellega oma kindlat toetust Ukraina rahvusliku julgeoleku huvidele.

Azovi brigaadi ligipääs USA relvastusele tähistab olulist pööret nende sõjalises võimekuses ja rahvusvahelises toetamises. See otsus mitte ainult ei paranda brigaadi võitlusvõimet, vaid saadab ka tugeva sõnumi Ukraina toetamisest Venemaa agressiooni vastu.

Azovi brigaad, mis on olnud osa Ukraina rahvuskaardist alates 2015. aastast, mängib nüüd veelgi olulisemat rolli riigi kaitses. Nüüd, kui Azovil on ligipääs USA relvastusele, suudavad nad veelgi paremini kaitsta Ukraina suveräänsust ja päästa rohkem elusid.