Eestis elab rohkem kui 86 000 inimest, kes mõistavad võro keelt, kuid selle igapäevaste kõnelejate arv väheneb. Just seetõttu keskendub tänavune, juba 19. korda toimuv võro keele nädal üleskutsele kasutada võro keelt igas võimalikus olukorras, et hoida elus meie kodune ja omanäoline murre.
Võro keele nädal sai alguse esmaspäeval ja selle tähistamiseks kogunesid Võru Kreutzwaldi kooli õpilased vahetundides ühiselt võro keeles laulma. Laulmine köitis noori ja pakkus neile suurt rõõmu, ent ilmnes ka probleem – paljudel lastel on vähesed oskused võro keeles kõnelemiseks, sest kodus ei pruugi vanemad nendega võro keelt kasutada.
Võro Instituut, tunnustades võro keele olulist rolli piirkondlikus identiteedis, tuli tänavu välja üleskutsega “Püsümi võro kiile pääl”. Instituudi direktor Rainer Kuuba sõnul kaotavad lapsed võimaluse kuulda oma kodukandi keelt, kui vanemad nendega automaatselt eesti keeles räägivad. “Me täiskasvanutena peame andma lastele võimaluse kuulda ja õppida võro keelt. Ainult nii saab see väärtuslik osa meie kultuurist edasi kesta,” rõhutas Kuuba.
Lisaks igapäevasele kõnekeele edendamisele on võro keele nädalal esile tõstetud ka raamatud kui üheks parimaks keele omandamise vahendiks. Selle aasta programm tutvustab mitmeid uusi võrukeelseid raamatuid, teiste seas ka armastatud lastekirjaniku Triinu Laane elurõõmu raamatut “Poiss ja papa”. Raamat räägib soojalt ja elutargalt kahe põlvkonna vahelisest sidemest ning rõhutab aja tähtsust – aeg ise kokata, metsa minna, lähedastega koos olla ja elurõõmu kogeda. Triinu Laan kirjeldab oma teost kui universaalset lugu, millest leiab äratundmist iga perekond, kus vanemad põlvkonnad on hoidnud ja kasvatanud nooremaid.
“Poiss ja papa” on saadaval ka audioraamatuna, millele pääseb ligi helüait.ee veebilehel. See on erakordne võimalus elavdada võro keele kõla ja jagada seda ka nendega, kes keelt veel ei valda, ent soovivad selle omandada.
Võro keel, olles unikaalne osa Eesti kultuuripärandist, vajab igaühe panust – olgu selleks igapäevane vestlus, laulmine, raamatute lugemine või lihtsalt võimalus lastel kuulda ja omandada oma kodukandi keelt. Võro keele nädal tuletab meile meelde, et keeled, nagu kultuuridki, elavad ainult siis, kui neid elatakse ja jagatakse igapäevaselt, eriti koduseinte vahel.