Venemaa Leningradi oblasti uudistekanal OG47 teatas hiljuti, et Viiburi linnakohus on andnud korralduse eemaldada Karjala aladel asuva Ihantala lahingu mälestuskivilt tekst, mis austab 1944. aasta suvel lahingutes langenud Soome sõdureid. Kivile raiutud tekstis seisab: „1944 – Ihantala lahingud – au kangelastele”, nii soome kui vene keeles.
Vene poole ametlikuks põhjenduseks on asjaolu, et kivi olevat püstitatud „ilma kohalike võimude loata”. Tegelikkuses oli mälestuskivi rajamine 1990. aastate lõpus kooskõlastatud Viiburi ringkonna kultuurivõimudega, vahendab Ilta-Sanomat. Loa andis toona muu hulgas Viiburi asepealinnapea ja kultuuriosakonna juhataja Boris Pevtsov. Mälestusmärgi avamisel 1999. aastal osalesid nii Soome kui Venemaa ametlikud esindajad.
2004. aastal, kui tähistati Tali-Ihantala lahingu 60. aastapäeva, kogunes mälestuskivi juurde tuhandeid inimesi. Üritusel viibisid ka Viiburi piirkonna ametnikud ning mälestati ühiselt langenud sõdureid – nii Soome kui Nõukogude poolel.
Nüüd aga väidavad Peterburi Riikliku Ülikooli eksperdid, et mälestustekst „heroiseerib” Soome sõdureid ja sellega „rikub Nürnbergi tribunalis kinnitatud ajaloolisi fakte”, kuna samades lahingutes osalesid ka Saksa üksused.
Viiburi linnaprokuratuur pöördus seetõttu hiljuti kohtusse, nõudes Kamennogorski (endine Antrea) kohaliku omavalitsuse käest mälestusteksti eemaldamist. Kuidas ja millal eemaldamine täpselt toimub, pole praegu teada.
Tegemist ei ole esimese sellise juhtumiga. Alates 2022. aasta kevadest, mil Venemaa alustas täiemahulist sõda Ukraina vastu, on eemaldatud või muudetud mitmeid Soome sõduritele pühendatud mälestusmärke Karjala aladel. Näiteks Viiburi lähedalt kõrvaldati hiljuti Tienhaara lahingu mälestustahvel, väidetavalt seetõttu, et tekst olevat sisaldanud „natside ülistamist”.
Tali-Ihantala lahing 1944. aasta suvel on Soome sõjaajaloo veriseim lahing. Hoolimata arvulisest ülekaalust ei suutnud Punaarmee Soome kaitseliinist läbi murda. Seda peetakse lahinguks, mis aitas säilitada Soome iseseisvuse.
Karjala lahingutes 1944. aastal osales ka Eesti vabatahtlikke, kes seisid relvadega vennasrahva kõrval, kaitstes vaba Euroopat idast lähtuva totalitarismi eest. Seetõttu ei ole see vaid Soome lugu, vaid ka meie ühine ajaloomälu.