Viimaste nädalate jooksul on Venemaa vaatamata oma pealetungikatsetele kandnud väga raskeid kaotusi. Vene vägede rünnakud Ukraina kaitsepositsioonide vastu jätkuvad, kuid tulemused on enamasti ründajale katastroofilised.
Rünnakute muster on selgelt välja joonistunud: esmalt saadetakse mehhaniseeritud üksused, mis saavad kiirelt hävitatud. Seejärel järgneb jalaväe rünnak BMP-de ja MT-LB-dega, mis samuti purustatakse. Lõpuks on venelased sunnitud ründama tsiviilsõidukitega, millest mõned on edukad – niivõrd, kui ukrainlased seda lubavad. See näitab, et venelased alustavad oma parimate üksuste väljakurnamisega ja jätkavad järjest nõrgemate jõududega.
Pärast nädalaid kestnud väiksemate Shahed-tüüpi droonide rünnakuid viisid venelased 25.-26. mai öösel läbi suurema õhurünnaku. Nad lasid välja 12 Kh-101 ja Kh-555 tiibraketti, 2 Kinzhali hüperhelikiirusega raketti ja 31 Shahedi drooni. Kõik tiibraketid ja droonid tulistati alla, kuid mõlemad Kinzhali raketid tabasid sihtmärke. Pole veel selge, kas just nende rakettide või S-300 tabamuse tõttu sai kannatada Harkivi kaubanduskeskus, kus hukkus vähemalt viis ja sai vigastada üle 40 tsiviilisiku.
Venelaste arvates on iga suure katusega hoone potentsiaalne lääne relvade ladustamiskoht, tuginedes kohalike kahtlastele luureandmetele. See selgitab, miks nad ründavad tsiviilobjekte.
Prantsusmaa presidendi Macroni ja Saksamaa kantsleri Scholzi nõudmistele vastuseks esitas Putin uue ähvarduse, väljendades oma hirmu lääne pikamaa relvade ees. Mõni tund hiljem tabas miski (tõenäoliselt Ukraina droon) Belgorodi, põhjustades suure tulekahju. Ka Taganrogi lennuväebaasi idaosa sai tabamuse, tõenäoliselt Ukraina ATACMS-rakettidest.
Ukraina õhuvägi on saanud veel ühe IRIS-T keskmaa õhutõrjesüsteemi (kokku neljas) ja kohandanud vähemalt ühe MiG-29 hävituslennuki kandma kuni kuut GBU-39 väike läbimõõduga pommi. See tähendab, et Ukraina suudab nüüd tõhusamalt vastata Venemaa rünnakutele.
Venemaa suurtükivägi on viimastel kuudel kandnud suuri kaotusi, mistõttu on selle kasutamine vähenenud. Ukrainlased on nüüd paremini varustatud laskemoonaga ja suudavad tõhusamalt vastata Venemaa rünnakutele. Venemaa vägede vähenev suurtükitule kasutamine on märk nende nõrgenenud võimekusest.
Venemaa väed on lähenenud Lõptsi põhjaäärtele, kuid pole edasi liikunud. Vovtšanskis oli pärast 82. õhudessantväe vasturünnakut paar päeva rahulik, kuid 25. mail ründasid venelased Vovtšanski keskosa ja vallutasid 2. kooli. Siiski vajavad nad pärast suuri kaotusi aega, et tuua sisse täiendavaid jõude.
Svatove-Kupjanskis ründasid venelased Kolomõtšõhhast läände ja saavutasid väikese sissemurde. Samuti ründas mootorrataste rühm Novodjanest läände, kuid hävitati kiirelt.
Bahmuti rindelõigus jätkasid venelased väikeste rühmadega rünnakuid Bohdanivkast Kalinina suunas ja Kanali rajooni. Ukraina vasturünnakud olid edukad ja venelaste edasiliikumine takistatud. Lõuna pool jätkasid venelased rünnakuid T0504 maanteel ja Ivanivskest edela suunas, kuid ukrainlased ei lasknud neil uut tugipunkti Siverski Donetsi-Donbassi kanalil luua.
Avdijivka-Pokrovski sektoris jätkasid venelased rünnakuid Otšeretõnest Novooleksandrivkasse ja Sokilisse, saavutades väikeseid edusamme. Venelased vallutasid Soloviove ja püüavad nüüd edasi liikuda Novoprokorvske suunas, kuid Ukraina suurtükivägi ja FPV-d tabavad neid raskelt.
Mariinkas jätkasid venelased Krasnohorivka keskosa ründamist lõunast ja idast, kuid ei saavutanud märkimisväärseid edusamme. 28. mail sooritas Ukraina 47. mehhaniseeritud brigaad vasturünnaku ja võimalik, et ümber piiras mõned venelased.
Staromajorske-Velika Novosilka sektoris on venelased pärast kaht nädalat kestnud rünnakuid ja pommitamisi kindlustanud Staromajorske lõunapoolse osa, kuid Urožaine on endiselt nende käeulatusest väljas.
Krõnki sillapeal on ukrainlased pärast täiendava laskemoona saamist laiendanud rünnakuid lõunasse, suunates neid Kozatši Laheri poole. Ukraina HIMARS-rakettide rünnakud on tabanud mitmeid sihtmärke Dnipro vasakkaldal, sealhulgas Kardašõnka varustusladu.
Kokkuvõttes toob viimane nädal esile Venemaa vägede jätkuvad raskused ning Ukraina suutlikkuse rünnakutega edukalt toime tulla, hoolimata pidevatest veristest lahingutest. Ukraina vastupanuvõime ja innovaatilisus annavad lootust eduka vastupanu jätkumiseks, samas kui Venemaa jätkab kaotuste ja logistikaprobleemidega maadlemist.