Soome teadusele püütakse anda „õiget suunda“

Eks teadus ole läbi aegade võimupumba pidajatele tülikas tundunud. Teadlased teevad oma järeldusi selle järgi, nagu asjad tegelikult on, mitte selle järgi, nagu antud hetke ainuõige tõde näha tahab ja ette kirjutab, nendib Kouvolas elav eestlane Paul Oja.

Soome haridus- ja kultuuriministeerium on enne jõule teada andnud, et valitsusel on plaanis muuta Soome Akadeemia seadust, teatab professor Anu Koivunen Suomen Kuvalehti 1. numbris 3. jaanuaril 2025. Kirjutaja teeb murelikuks järgmine lõik muudatuse projektis:

„Seadusse lisatakse reegel, mille järgi Akadeemia ülesannete täitmine ei tohi olla vastuolus Soome rahvusliku julgeoleku, Soome rahvusvaheliste kohustuste või Soome välis- ja turvalisuspoliitikaga“.

Kas Akadeemia on sunnitud hakkama uurimusi hindama poliitiliste kriteeriumide alusel? Või kaaluma nende vastavust väärtuspõhisele realismile, küsib Koivunen.

Artiklis teatab Koivunen, et seadusmuudatuse projektile on vastuseisu avaldanud Teadusuuringute eetikakomisjon ja mitmed ülikoolid, kuid valitsuse esitatud kavale pole neil mitte mingit mõju olnud.

Helsingin Sanomat teatas 16. jaanuaril, et teadusakadeemikud on saatnud teadus- ja kultuuriminister Sari Multalale (Koonderakond) erandliku kirja. Kiri on erandlik selle poolest, et sellele on alla kirjutanud kõik 13 akadeemikut, nii palju kui neid Soomes on.

(Akadeemiku tiitel omistatakse kodu- või välismaisele teadlasele eriti kaalukate teenete eest teaduse alal. Tiitli annab Soome president vastavalt Soome Akadeemia esitusele.)

Akadeemikud kirjutavad: „Sõnastus eeldab, et on püsivalt olemas „ametlik“ välis- ja julgeolekupoliitika, mille põhjal võidakse piirata seda teemade ringi käsitlevaid uurimisteemasid. Nii arutletakse autoritaarsetes riikides…“

Akadeemikud rõhutavad, et demokraatlikes riikides valitsused vahetuvad ja sellega seoses peab ka välis- ja turvalisuspoliitika suunaseadmistest saama diskuteerida. Ka valitsuse antavad suunised peavad tuginema teaduslike uurimuste tulemustele.

Saab näha, kas kolmeteistkümne akadeemiku seisukoht suudab ministeeriumi sõnastusi ümber kujundada. Või hakkab kogu Soome teadusel minema nii, nagu maailmas rohepöörde teemadega on juhtunud, kus tooni annavad erupoliitikud, ideoloogid ja rahavoogude suunajad, teisitimõtlevatel teadlastel aga topitakse lihtsalt suu kinni.