Saksamaa plaanib rajada Oderi jõe saarele, Kostrzyni linna lähedale Poola piiri äärde migrandikeskuse, teatab Deutsche Welle. See ettepanek on juba põhjustanud proteste Saksamaa Küstrin-Kietzi linnas.
“Kui Saksamaa väljendab muret, peaks ka Poola seda tegema, ja neil on selleks alust. Saksamaa peaks migrandikeskuse ehitamise asemel saatma need 48 000 migranti, kes on aastaid tagasi vastuvõtule oodanud, nende päritoluriikidesse,” ütles Õiguse ja Õigluse (PiS) Euroopa Parlamendi liige ja endine konservatiivne justiitsminister Maciej Wąsik ajalehele Gazeta Polska.
Wąsiku sõnul kujutab sellise laagri rajamine piiri äärde selget ohtu Poola poolele.
Muretsedes kohalike poliitikute pärast Poola Kostrzyni linnas, ei ole kohalik omavalitsus väidetavalt Saksamaa poolt ametlikult nende plaanidest teavitatud.
“Sellised plaanid tuleks kooskõlastada Poola poolega,” märkis üks ametnik.
Vahepeal ei ole Poola peaminister Donald Tusk väidetavalt arutanud neid varjupaigakeskuse plaane kantsler Olaf Scholziga Varssavi konsultatsioonide ajal.
Kavandatav keskus kujutab endast Poola elanike ja ametnike sõnul väga reaalset ohtu. Oderi-äärse Kostrzyńi linnavalitsus teatas ajalehele Gazeta Polska, et neil puudub teave sellise rajatise plaanide kohta. Hoolimata ametlikust seisukohast tunnistavad Kostrzyni elanikud mitteametlikult, et nad on teadlikud Saksa plaanidest luua migrandilaager Oderi saarele, vaid mõnisada meetrit nende linnast. Nad väljendasid muret ja ütlesid, et loodavad, et see jääb vaid plaaniks.
“Mõni aasta tagasi pidi siia ehitatama sarnane laager, kuid õnneks jäi see planeerimise etappi. Loodame, et nüüd juhtub sama. Kuid mure on olemas, sest oleks absurdne mitte muretseda, eriti kuna meil ei ole seni olnud probleeme migrantidega Saksamaalt,” ütles Kostrzyni elanik Maria.
Deutsche Welle andmetel võivad plaanid siiski edasi liikuda, mis on põhjustanud valju protesti Küstrin-Kietzi elanike poolt, kes loodavad Poola kogukonna toetusele üle Oderi.
Rohkem kui 48 000 tagasi lükatud varjupaigataotlejat ootab Saksamaal kohest väljasaatmist. Praktikas võtab see sageli aastaid. Protsessi kiirendamiseks kavandatakse niinimetatud väljasaatmiskeskusi. Ametlike plaanide kohaselt oleks Kostrzyni lähedal Oderi saarel asuv keskus umbes 300 inimesele mõeldud konteinerasula.
Oderi saare pindala, mis asub täielikult Saksamaa territooriumil, on 120 hektarit. See on olnud suuresti kasutamata 30 aastat, paljude kasutusettepanekutega, mis on peamiselt rahastuse puudumise tõttu täitmata jäänud. Piirkond on suletud, peamiselt maapinnas leiduvate lõhkemata lõhkekehade tõttu. Vana kasarmud on lagunemas, kuid kuuluvad mälestiste kaitsja järelevalve alla, mistõttu neid ei saa lammutada. Samuti kehtivad alal looduskaitsepiirangud.
Poola ametnikud rõhutavad, et seadus keelab sellise tegevuse, mis ohustab rahvuslikku julgeolekut ja keskkonda. Seega tuleb Saksamaa plaanidesse suhtuda äärmise ettevaatlikkusega.