Prantsusmaal on kohtuvõim peatanud ühe tuulepargi tegevuse pärast kaitsealuse kaljukotka hukkumist tuuleturbiini tõttu. Juhtum on tõstatanud olulisi küsimusi taastuvenergia projektide ja looduskaitse vahelise tasakaalu kohta, vahendab Ouest-France.
2023. aasta jaanuaris hukkus Lõuna-Prantsusmaal Hérault’ piirkonnas GPS-seadmega varustatud kaljukotkas, lennates vastu Bernagues’ tuulepargi turbiinilaba. Kotkas kuulus kaitsealusesse liiki ja oli piirkonnas pesitseva paari isaslind. Montpellier’ kohus mõistis tuulepargi haldava ettevõtte Énergie Renouvelable du Languedoc (ERL) süüdi ja peatas tuulepargi tegevuse üheks aastaks.
Kohtuasjas osales kuus keskkonnaühendust, kes viitasid puudujääkidele lindude tuvastussüsteemides. Tegemist on ühega mitmest juhtumist, kus Prantsusmaa kohtud on võtnud seisukoha looduskaitse kasuks tuuleenergiaprojektide puhul.
Prantsuse kohtuvõim andis selge sõnumi, et taastuvenergia arendamine ei tohi tulla looduskaitse arvelt. Montpellier’ kohus mõistis tuuleenergia ettevõtte ERL süüdi keskkonnakahju tekitamises ja määras sellele 200 000 euro suuruse trahvi, millest 100 000 eurot tingimisi. Ettevõtte juht François Daumard sai lisakaristusena 40 000 euro suuruse trahvi, samuti pool sellest tingimisi. Veelgi olulisem on aga see, et kohus peatas Bernagues’ platoo tuulepargi tegevuse terveks aastaks.
Otsus langetati pärast seda, kui 2023. aasta jaanuaris hukkus samas piirkonnas haruldane ja GPS-seadmega varustatud kaljukotkas, kes lendas 50 km/h kiirusel vastu tuuleturbiini labasid. Kotkas, kes oli kohaliku pesitseva paari isaslind, leiti kuue päeva pärast surnuna. Tema elupaik asus vaid kolme kilomeetri kaugusel tuulepargist, mis püstitati 2016. aastal, kuigi kotkad olid seal juba ammu pesitsenud.
Prantsuse looduskaitseamet (OFB) tuvastas, et tuulepargis oli juhtunu hetkel rike linnutuvastussüsteemis – kotka lähenemisel süsteem ei reageerinud, mistõttu ei peatatud labade liikumist. See otsene hooletus sai saatuslikuks haruldasele röövlinnule.
France Nature Environnement, kes esindas üht kuuest kohtuasjas osalenud keskkonnaühendusest, rõhutas, et tegemist oli mitmeaastase eiramise tulemusega. Vastutustundlikud taastuvenergia projektid peavad arvestama kohaliku ökosüsteemiga – eriti kui mängus on Euroopa kaitsealused liigid.
Bernagues pole ainus näide. Sama kohtu otsusega peatati 7. aprillil ka Aumelase tuulepargi tegevus ning EDF Renouvelables määrati koguni viie miljoni euro suurune trahv. Veelgi enam, 2023. aasta detsembris otsustas Nîmes’ apellatsioonikohus, et Bernagues’ tuulepargile ei olnud õiguspärast ehitusluba, mistõttu tuleb rajatis täielikult lammutada ja ala taastada. ERL on selle vastu esitanud kaebuse riigikohtusse, mille otsus on veel ootel.
See juhtum loob Prantsusmaal uue pretsedendi – mitte ainult looduskaitseliselt, vaid ka taastuvenergia projektide eetilise ja juriidilise vastutuse tasemel. See näitab, et looduskaitse ei tohi jääda tagaplaanile ka kõige rohelisemate energiaallikate arendamisel.