Põltsamaa elanikud kogusid üle 300 allkirja tuulepargi vastu

Kolmapäeval, 22. jaanuaril anti Põltsamaa vallavalitsusele üle petitsioon, millele oli kogutud üle 300 allkirja kohalike elanike poolt. Petitsiooniga väljendatakse kindlat vastuseisu Põltsamaa valda kavandatavale tuulepargile. Algatuse taga seisavad nii kohalikud elanikud kui ka mitmed aktiivsed kogukonnaliikmed.

Petitsiooni üleandmist juhtis erakonna ERK Jõgeva- ja Tartumaa ringkonna esimees Lauri Koni, kes sõnas: „Minu algatusel kogusime need allkirjad, et seista vastu Põltsamaa valla tuulepargi arendusele. Kohalikud väärivad, et nende hääl ja mured jõuaksid otsustajateni.“

Allkirjade üleandmine pälvis ka meediatähelepanu ning kajastust TV3 uudistes.

Petitsioonis rõhutatakse, et kavandatava tuulepargi mõju Põltsamaa loodusele, inimestele ja elukeskkonnale pole piisavalt uuritud. „Kui põhjalikke uuringuid ei tehta, võivad tagajärjed olla pöördumatud – kahjustada saab nii meie keskkond, linnu- ja loomapopulatsioonid kui ka inimeste tervis,“ märgitakse pöördumises.

Eriti murelikuks teeb elanikke asjaolu, et kavandatavad tuulepargid jääksid väga lähedale Tõivere hiie pühapaigale – kõigest 250 meetri kaugusele. Tõivere hiis on üks väheseid hästi säilinud pühapaiku Jõgevamaal, mida peetakse oluliseks kultuuripärandiks. Kohalikud rõhutavad, et hiie lähedus tuuleparkidele oleks kultuuriliselt ja vaimselt lubamatu.

Juba jaanuari alguses kogunes Põltsamaa kultuurikeskusesse suur hulk inimesi avalikule arutelule, kus käsitleti tuuleparkide eriplaneeringut. Koosolekul kõlas selge vastuseis suurarendustele. Kõneaineks olid nii looduskeskkonna säilitamine, kultuuripärandi kaitse kui ka tervisemõjud, mida võivad põhjustada kuni 270-meetrised tuulikud.

Lauri Koni sõnul ei ole tuulepargi arendamisel arvestatud kohalike elanike õigusega kaasa rääkida nende elukeskkonda puudutavates küsimustes.

Petitsiooni eesmärk on saavutada vastutustundlik lähenemine tuuleparkide planeerimisel ja tagada, et kohalike häält arvestatakse. Elanike sõnul ei tohi arendused tulla looduse ja kogukonna heaolu arvelt.

„Põltsamaa inimesed väärivad elukeskkonda, kus austatakse nii nende õigusi, kultuuripärandit kui ka loodust. Me ei ole alternatiivenergia vastu, kuid arendused peavad olema läbimõeldud ja kohalikega kooskõlastatud,“ ütles üks petitsiooni algatajatest.

Olukorra eskaleerumist näitab ka asjaolu, et kohalike vastuseis tuulepargile on ühendanud kogukonna ja tõstnud teema tähelepanu keskmesse nii kohalikul kui ka üleriigilisel tasandil. Nüüd jääb üle oodata, kuidas Põltsamaa vallavalitsus petitsioonile ja kohalike muredele reageerib.