Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) teatas 13. jaanuaril, et saadab Eestisse kolmeliikmelise ekspertmissiooni, et hinnata Eesti e-valimiste süsteemi õiguslikku vastavust demokraatlike valimiste põhimõtetele. Selle sammu algatas Riigikogu aseesimees Arvo Aller (EKRE), kuid pöördumise koostamise ja läbiviimise taga seisid Eesti Rahvuslaste ja Konservatiivide (ERK) liikmed Andres Aule ja Jaak Valge.
Riigikogu juhatuse liikmetel puudus üksmeel Alleri pöördumise esitamise osas. Kuigi algselt toetas seda 21 saadikut, põhjustas Reformierakonnaga liitunud Alar Lanemani allkirja tagasivõtmine segadust. Siiski võimaldas seadus Alleril kui Riigikogu juhatuse liikmel pöörduda otseselt ODIHR-i poole.
Pöördumise koostamisel oli võtmeroll Andres Aulel ja Jaak Valgel, kes tagasid, et küsimus tõstatati rahvusvahelisel tasandil. Nende töö viljana on ODIHR alustamas põhjalikku analüüsi, mis hõlmab kohtumisi Riigikogu juhatuse, põhiseaduskomisjoni, õiguskantsleri, Riigikohtu ning mitme valitsusvälise organisatsiooniga.
„Seda uudist saab kindlasti lugeda töövõiduks Eesti e-valimiste turvalisuse ja kindluse väljaselgitamisel,” kommenteeris taotluse koostaja, erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid juhatuse liige Andres Aule. „Muidugi on kahju Veneetsia komisjoni kõrvalejäämisest, kuid kindlasti on OSCE väga pädev hinnangu andja. Ekspertmissiooni juht Ardita Driza Mauer on selles valdkonnas tugev ekspert, kellelt on oodata asjatundlikku, erapooletut hinnangut.”
ODIHRi ekspertmissiooni üldeesmärk on kujundada Eesti e-valimiste süsteemi õiguslik hinnang ning pakkuda soovitusi. Varasemalt on ODIHR toonud välja vajaduse tõsta e-valimiste usaldusväärsust. Seejuures oli Aller oma pöördumises taotlenud, et hinnangus osaleks ka Euroopa Nõukogu Veneetsia Komisjon. Kuigi praegusel hetkel otsustati komisjoni mitte kaasata, on ekspertide sõltumatu hinnang kriitilise tähtsusega Eesti demokraatia tugevdamiseks.
Hoolimata selle otsuse olulisusest puudutas teemat eile vaid mõni sõltumatu väljaanne. Peavoolumeedia ignoreerimine näitab, kui tundlikuks peetakse küsimust liberaalsete erakondade seas, kelle jaoks e-valimiste usaldusväärsus on olnud tabuteema. Seejuures rõhutab ERK, et e-valimiste läbipaistvus pole mitte ainult riigisisene, vaid rahvusvaheline usaldusväärsuse küsimus.