Muinastulede öö ühendab mineviku mälestused ja tulevikulootused

Iga aasta augustikuu viimase päeva õhtul süttivad Eesti randades ja sisevete kallastel sajad lõkked, mis loovad valguseketi ümber meie maa. See kaunis traditsioon, muinastulede öö, meenutab ajaloos olulist rolli mänginud märgutulesid ehk iilastulesid. Tänavu, 31. augustil kell 20:30 süüdatakse lõkked taas, kuid seekord on neil veel üks eriline tähendus: mõtleme neile, kes 80 aastat tagasi olid sunnitud merd mööda läände põgenema.

Muinastulede öö on meie rahva jaoks sügava tähendusega sündmus, mis algas rohkem kui kakskümmend aastat tagasi Hiiumaalt ja teistelt Eesti saartelt. Algupäraselt olid iilastuled praktilised märgutuled, mida süüdati rannas hilja peale jäänud paadimeestele teejuhatamiseks. Muinasajal oli see elu ja surma küsimus – tuli näitas koduteed ja kaitses merekultuuriga seotud kogukondade püsimajäämist. Tänapäeval on iilastulede sümboolika saanud osaks laiemast rahvustraditsioonist.

Eestis on merel ja rannal alati olnud eriline roll. Sajandite jooksul on meri olnud elatusallikas, ühenduslüli teiste rahvaste ja kultuuridega, aga ka oht ja väljakutse. Muinastulede öö annab meile võimaluse peatuda ja mõtiskleda meie mere tähenduse üle – mitte ainult füüsilise ühendusena, vaid ka sümbolina, mis seob meie rahvast ajaloo, kultuuri ja looduse kaudu.

Sel muinastulede ööl mõtleme erilisel viisil neile, kes 80 aastat tagasi pidid võõrvallutaja tõttu merd mööda põgenema. 1944. aasta oli meie rahva jaoks raske aeg, kui kommunistlik okupatsioon sundis tuhandeid eestlasi oma kodudest lahkuma ja otsima uut elu võõral maal. Paljud neist ei jõudnud sihtkohta või kaotasid elu teekonnal.

Muinastulede öö ei ole pelgalt ajaloolise sündmuse meenutamine, vaid ka rahvustervikluse väljendus. Kui lõkked süttivad ja loovad valguseketi ümber Eesti ranniku ja saarte, on see sümbol meie rahva vastupidavusest ja võimest hoida kokku ka raskete aegade kiuste. See on hetk, mil saame koos oma pere ja sõpradega meenutada minevikku, kuid samas ka vaadata lootusrikkalt tulevikku.

Muinastulede öö korraldamise eest seisab MTÜ Tuleranda, mis kutsub kõiki eestlasi ja nende sõpru osalema selles ilusas traditsioonis. Osaleda saab igaüks, kas siis ise lõket süüdates või teiste lõkkeid nautides. Veebilehelt muinastuled.ee leiab igaüks kaardi, kuhu on märgitud kõik lõkkekohad. Seal saab ka ise oma lõkkekoha registreerida ja jagada sotsiaalmeedias hetki viidetega #muinastuledeöö ja #muinastuled.

Lõkkekohti leidub kogu Eestis, alates saartest ja läänerannikust kuni põhjaranniku ja Peipsi kaldani. Lisaks rannalõketele toimuvad mitmes sadamas ja suuremates asulates rahvarohked kontserdid ja üritused, mis toovad kokku kogukonnad, et jagada seda erilist õhtut.