Väärismetalle vahendav ettevõte Aufort on otsustanud astuda revolutsioonilise sammu Eesti finantsmaailmas, pakkudes oma töötajatele palka kullas. Tööinspektsiooni väitel aga ei ole kuld raha, mistõttu säärane tegevus on keelatud. Kuid ettevõte soovib kaitsta oma töötajate raha inflatsiooni eest ja on minemas veelgi kaugemale, arendades maksekaardilahendust, millega saaks kullas tasuda ka poes.
Ettevõtte juht Bert-Ken Raudberg on teinud otsuse, mis ei ole mitte ainult julge, vaid paneb proovile ka seaduse. Aufort on esimene ettevõte Eestis, mis maksab oma töötajatele palka kullas. Auforti töötajate palgad on jätkuvalt fikseeritud eurodes ja kulla kogus sõltub vastavalt väljamakse hetkel kehtivast kulla maailmaturu hinnast.
Raudberg selgitab, et see samm on astutud, et kaitsta töötajaid raha pideva väärtuse languse eest. “Kõik käibel olevad valuutad on inflatsioonist sõltuvad ning kaotavad pidevalt oma väärtust ehk ostujõudu. Juba aastasadu on kuld olnud usaldusväärne maksevahend ja raha hoiustamise viis ning pakub veel tänaselgi päeval rahale kindlat ja turvalist alternatiivi,” ütles Auforti juht Bert-Ken Raudberg.
“Kuna kullas pole veel laialdaselt võimalik toodete ja teenuste eest maksta, siis tuleb osa kullast eurodeks vahetada. Kuludest üle jääv osa, mis moodustab meie töötajatel keskeltläbi 10–20 protsenti palgast, jääb kulda, et kaitsta raha inflatsiooni eest,” kommenteeris Auforti töötaja Karl Nurme.
Kuigi töötajate palgad on ametlikult fikseeritud eurodes ja ainult osa neist antakse välja kullas, on see innovaatiline lähenemine juba tekitanud riigiametnike vastuseisu. Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist Vladimir Logatšev ütles Postimehele, et töölepingu järgi on töötasu vaja maksta rahas. “Raha mõistet või legaaldefinitsiooni ühestki õigusaktist ei tulene, kuid rahal peavad olema kindlad omadused ehk stabiilse väärtuse hoidja ja tõhus maksevahend,” lausus Logatšev. Tema väitel kuld raha ei ole.
Sellegipoolest ei ole ettevõte märku andnud, et sooviks oma plaanist taganeda. Aufort teatas, et kõik nende töötajad on ametlikult registreeritud ning kõik palgamaksud riigile tasutud. Ning ettevõtte ambitsioonid ei piirdu ainult palgamaksetega.
Aufort (juriidilise nimega SMI Group OÜ) on Eesti ettevõte, mis alustas oma tegevusega 2014. aastal. Ettevõte tegeleb väärismetallide ja vääriskivide kokkuostu ja hulgimüügiga. Aufort töötab parasjagu välja maksekaardilahendust, mis võimaldab tarbijal tasuda toote või teenuse eest kullas, aga mille eest kaupmees saab tasu eurodes. “Makseteenust hakkab pakkuma kolmas litsentseeritud osapool ja hetkel käivad läbirääkimised mitme potentsiaalse makseteenuse partneriga. Teenusega plaanime välja tulla 2024. aasta teises pooles,” lisas Raudberg.
Teenused põhinevad detsentraliseeritud andmebaasi tehnoloogial, mis sarnaneb olemuselt plokiahela tehnoloogiaga ning annab ettevõttele lisavõimalusi uute teenuste ja toodete sidumiseks. Auforti lahendus võimaldab kasutajate vahel saata kulda teenustasudeta, nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliselt.