Facebook tsenseerib artiklit korp! Sakala külalisõhtul käinud kaitsepolitseinikest

Meta, sotsiaalmeediaplatvormi Facebook haldav ettevõte, on takistanud kasutajatel jagamast uudisteartiklit, milles kajastati kaitsepolitsei ametnike väidetavat tegevust korporatsioon Sakala üritusel. Meta on kvalifitseerinud artikli rämpssisuks, mis on tekitanud küsimusi info vaba liikumise ja tsensuuri kohta, vahendab ERR.

Valenime all esinenud kaitsepolitsei ametnikud käisid kaks kuud enne Parvel Pruunsilla ja Priit Humala kinnipidamist korporatsioon Sakala külalisõhtul Tartus. Pruunsilla kaitsja viitab ebaseaduslikule jälitustegevusele, kuid kapo ja prokuratuuri kinnitusel veetsid mehed lihtsalt vaba aega.

Probleem sai alguse, kui Facebooki kasutajad, sealhulgas riigikontrolöri nõunik Toomas Mattson, postitasid lingi ERR-i artiklile oma uudisvoogu. Paar sekundit pärast postitamist said nad teate, et postitus on eemaldatud rämpspostitusena. Sarnase kogemuse sai ka artikli autor, kuid mõned teised kasutajad suutsid artikli siiski postitada ilma probleemideta.

Kaitsepolitseiamet ja valitsuse kommunikatsioonibüroo on kategooriliselt eitanud, et riigiasutused on seotud artikli jagamise takistamisega. Kapo pressiesindaja Harrys Puusepp kinnitas, et Kapo ei ole püüdnud piirata artikli levikut ning et neil poleks ka põhjust seda teha, kuna artikli sisu ei riku Meta reegleid, Eesti seadusi ega ohusta riigi julgeolekut.

Valitsuskommunikatsiooni direktor Rasmus Ruuda lisas, et Eesti riigis ei eksisteeri tsensuuri ning ühegi asutuse ülesanne ei ole piirata info levikut. Ta soovitas pöörduda Meta poole selgituste saamiseks.

Mitmed valdkonna eksperdid spekuleerivad, et artikli blokeerimise põhjuseks võib olla Meta kasutatav tehisintellekt, mis võib automaatselt blokeerida sisu, mis sisaldab teatud märksõnu või on liiga palju jagatud. Samuti võib probleem olla seotud eestikeelse sisu modereerimisega, mida teevad inimesed, kelle eesti keel ei pruugi olla kõige tugevam.

Juhtum Meta ja ERR-i vahel tõstatab olulisi küsimusi sõnavabaduse ja info vaba liikumise kohta sotsiaalmeediaplatvormidel. Olukord nõuab täiendavat selgitust Meta poolt, et mõista, kas tegemist on algoritmilise vea, modereerimisprotsessi probleemide või millegi muuga.