ERK poliitik Andri Kiige: valitsus peab viivitamatult tõstma kaitsekulutusi

Eesti Rahvuslaste ja Konservatiivide (ERK) Nõmme osakonna esimees ja ajakirjanik Andri Kiige hoiatab, et Eesti peab kiiresti valmistuma võimalikuks Venemaa agressiooniks ning tõstma kaitsekulutused vähemalt 5%ni SKPst.

Kiige rõhutab sotsiaalmeedias tehtud avalduses, et Venemaa eesmärk on NATO nõrgestamine ning Ida-Euroopa riikide toomine tagasi oma mõjuvälja. „Venemaad huvitavad NATO riigid Ida-Euroopas. Neile on oluline, et need riigid oleksid Venemaa mõjuväljas, et NATO ei oleks tugev ega ühtne,“ kirjutab ta.

Kiige sõnul ei tohi Eesti valitsus raisata aega bürokraatiale ega põhjendamatutele kulutustele, vaid peab kohe võtma vastu otsuseid, mis tugevdavad riigikaitset. „Valitsus peaks päevapealt lõpetama igasuguse jura ja taipama, et see 5% on vaja leida kohe,“ toonitab ta.

Selleks pakub Kiige välja rea meetmeid, sealhulgas:

  • võimaliku laenu võtmine riigikaitse tugevdamiseks;
  • riigieelarve ümberstruktureerimine, vähendades teatud sotsiaal- ja majanduskulutusi;
  • avaliku sektori kärpimine, sealhulgas bürokraatia vähendamine;
  • tuuleenergia toetuste kaotamine ning selle raha suunamine riigikaitsesse;
  • kaitsetööstust soodustava seadusandluse väljatöötamine;
  • kõneluste alustamine Euroopa Liiduga keskkonnareeglite ja eelarvepiirangute muutmiseks.

Kiige toob esile, et tegelikult oleks pidanud need otsused tegema juba kaks aastat tagasi, kuid seni on valitsus tegutsenud liiga aeglaselt.

Kuigi vajadus riigikaitse tugevdamise järele on selge, kahtleb Kiige, kas Reformierakonna juhitud valitsus suudab vajalikke samme astuda. „Kui tõenäoline on, et Michal ja co seda kõike tegema hakkab? Mulle näib, et tõenäosus on kusagil 0 ja 10% vahel,“ lisab ta kriitiliselt.

Tema hinnangul peab Eesti tegutsema kohe, sest viivitamine võib maksta meie julgeoleku. ERK liikmed on juba varem rõhutanud vajadust kaitsekulutuste järsu tõstmise ja NATO-siseselt tugevama positsiooni võtmise järele. Kiige seisukohad peegeldavad seda suunda, andes mõista, et Eesti julgeolek sõltub praegu kiiretest ja jõulistest otsustest.