Lihula ausamba eemaldamisega seotud politseioperatsioon, mida rahvuskonservatiivid peavad tõsiseks võimu kuritarvituseks ja põhiseaduslike õiguste rikkumiseks, on viinud umbusaldusavalduse esitamiseni siseminister Lauri Läänemetsale. EKRE algatatud umbusaldusega ühinemisest on teatanud ka Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid.
EKRE avaldus toob välja, et Läänemets ja tema alluvuses tegutsev Politsei- ja Piirivalveamet on tegutsenud ebaseaduslikult, rikkudes eraomandi puutumatust, meelsusvabadust ja süütuse presumptsiooni. EKRE juhatuse hinnangul liigub Eesti selliste sammudega ohtlikult eemale demokraatiast ja õigusriigist, kus kodanike õigusi kaitstakse. “Selline nihilistlik lähenemine kujutab endast totalitaarsetele ühiskondadele omast mõtteroima kontseptsiooni kasutuselevõttu,” sõnas erakonna juhtkond. EKRE rõhutab, et Läänemets peab võtma poliitilise vastutuse ja tagasi astuma.
Lisaks tõstis EKRE esile, et Lihula ausamba eemaldamiseks kasutati karistusseadustiku § 151¹, mis loodi algselt võitlemaks Vene agressiooni õigustamisega. Erakonna sõnul on seadust nüüdseks kasutatud hoopis Eesti ajaloomälu ja rahvuslike aate kandjate vastu, mis on vastuvõetamatu. EKRE jaoks on siseministri retoorika ja tema käitumine võrreldavad Kremli narratiividega, milles Teises maailmasõjas Eestit Nõukogude Liidu vastu kaitsnud inimesi peetakse natsideks. EKRE kutsub Läänemetsa üles tagasi astuma, vastasel juhul ähvardavad nad alustada umbusaldusavaldust riigikogus.
Ka ERK teatas, et ühineb umbusaldusavaldusega. “Pärast seda, kui siseminister Läänemets ERRis olukorda ja enda suhtumist valgustas, oleme seisukohal, et ta vastutab politseioperatsiooni eest, millega rikuti Eesti kodanike põhiõigusi ja karistusseadustiku § 151¹ mõtet ning solvati Eesti iseseisvuse taastamise eest võidelnute mälestust,” leiavad Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid.
“Umbusaldusega ühinevad ka Rahvuslaste ja Konservatiivide erakonna kolm saadikut – Henn Põlluaas, Jaak Valge ja Ants Frosch – ning koos meiega Leo Kunnas. Isamaa ei ole veel umbusaldusega liitumisest teada andnud, samuti Keskerakond. Keskerakonna jaoks on kindlasti tegu hea võimalusega näidata oma uut, senisest eestimeelsemat suunda ning ühineda teiste opositsioonierakondadega kodanike põhiõiguste ja eestlaste ajaloolise mälu kaitseks,” kutsus ERK üles ka teisi opositsioonierakondi umbusaldusavaldusega ühinema.
Sotsiaaldemokraatlikku erakonda kuuluv Läänemets on seni jäänud endale kindlaks, kaitstes politsei tegevust ERRile antud intervjuus. Kuid poliitiline surve kasvab ning umbusaldusavaldusega liitumine võiks Keskerakonnale anda võimaluse tugevdada oma eestimeelset kuvandit. Isamaa pole veel oma positsiooni selgelt väljendanud, kuid võib kujuneda võtmeteguriks selles, kas umbusaldusavaldus leiab Riigikogus laiapõhjalise toetuse.