Osana vastupanule pühendatud mündisarjast annab Eesti Pank 2026. aastal välja hõbemündi, mis mälestab metsavendi: mehi ja naisi, kes osutasid vastupanu Kremli okupatsioonivõimu terrorile ja aitasid hoida rahva seas unistust vabast Eestist.
Eesti Panga vastupanule pühendatud meenemüntide sarja idee on tunnustada tegevusi ja rühmitusi, mis moel või teisel osutasid vastupanu Eesti okupeerimisele ning on seisnud iseseisva ja vaba Eesti eest. Mündisarja avab soomepoiste hõbemünt, mis emiteeritakse 2025. aasta teisel poolel. Sarja teine münt ongi pühendatud metsavendadele ning selle eesmärk on tõsta esile Eesti rahva vabadusvõitlust.
Teise maailmasõja ajal ja järel tegutses Eesti metsades tuhandeid võitlejaid, kelle kindlameelsus ja visadus on inspireerinud terveid põlvkondi. Nende lugu tuletab meelde, et vabadus ei ole iseenesestmõistetav, vaid vajab hoidmist ja kaitsmist. Metsavennad ei olnud alati rindel käinud sõdurid, eelkõige olid nad tavalised Eesti inimesed, kelle unistus vabast isamaast püsis elavana ka kõige keerulisematel aegadel. Metsavendadele pühendatud münt on austusavaldus neile, kes ei leppinud okupatsiooniga, vaid jätkasid vastupanu lootuses, et Eesti saab taas vabaks.
Tavaliselt koosneb meenemündisari vähemalt kolmest samale teemale pühendatud meenemündist. Eesti Pank on teinud erinevaid meenemündisarju: näiteks Eesti sportlased olümpiamängudel või Eesti riigimeeste ja ühiskonnategelaste 150. sünniaastapäev. Samuti on keskpank välja andnud Eesti rahvusloomale, -linnule ja -lillele pühendatud münte. Ühtse mündisarja moodustavad ka Eesti hansalinnade meenemündid.
Ettepanekuid meenemüntide ja erikujundusega 2-euroste käibemüntide vermimiseks saab Eesti Pangale saata igaüks veebilehe kaudu. Kuni 2025. aasta augusti lõpuni saab esitada ettepanekuid 2027. aastasse kavandatavate müntide kohta.
Kõik saabunud ettepanekud vaatab läbi Eesti Panga kokku kutsutud nõuandev kogu, kelle eksperdihinnangu ja ettepanekute alusel teeb Eesti Panga juhatus otsuse, millised mündid vermitakse.
Meenemündid vermitakse väärismetallist ning jäädvustavad ajaloolisi isikuid ja sündmusi. Meenemündid ei ole mõeldud ringlusse laskmiseks ja need kehtivad seadusliku maksevahendina üksnes mündi emiteerinud riigis. Väärismetallist meenemüntide müügihind on enamasti kõrgem kui mündi nimiväärtus.
2-eurosed erikujundusega mündid on ringlusse lastavad käibemündid, mille liikmesriigi rahvusliku külje tavakujundus on asendatud erikujundusega. Need on mõeldud mõne rahvusliku või üleeuroopalise tähtsusega sündmuse või teema jäädvustamiseks.