Tartu Postimees kirjutab, et Tartu bussijaamas seisavad maakonnaliinide ootajad sageli silmitsi korduva olukorraga: varikatuse alla kogunenud reisijad puutuvad kokku mustlasnaistega, kes neilt raha paluvad. Tartu Postimehe andmetel liiguvad need inimesed bussijaama ümbruses järjepidevalt ning nende tegevus on muutunud paljude jaoks igapäevaelu osaks.
Tartu Postimees vahendab, et ühel kolmapäeval lõuna paiku oli bussijaamas korraga tegutsemas mitu naist, kes püüdsid reisijatelt raha saada. Tavaliselt kulub neil selleks vaid mõni minut, enne kui nad liiguvad kesklinna poole, et hiljem uuesti naasta. Tartu Postimees märgib, et bussijaama ootepaviljonis viibijad, nagu Karin, kes on igapäevaselt Tartus tööl käinud juba seitse aastat, peavad sellist olukorda tavapäraseks.
Karin ütles Tartu Postimehele, et tema on aastate jooksul rahaküsimisele kindlalt “ei” öelnud, kuid sellega on kaasnenud pidevad “needmised”. Ta märkis, et kui algselt küsiti reisijatelt väiksemaid summasid, näiteks 50 senti, siis nüüd pole ebaharilik, kui korraga küsitakse juba kaks eurot.
Tartu Postimees räägib ka Kristjanist, kes töötab R-kioskis ja näeb sageli, kuidas inimesed hotdog’i, kohvi või sigarettide jaoks münte paluvad. Ta on kohanud ka olukordi, kus üritatakse saada tasuta kohvi või varastatakse see, kui keegi ei märka.
Politsei sai viimati kaebusi bussijaamas aset leidvate häirivate juhtumite kohta möödunud sügisel. Tartu jaoskonna piirkonnavanem Siim Linnard ütles Tartu Postimehele, et aeg-ajalt ilmuvad nähtavale uued nn varrukakaupmehed, kes inimestelt raha paluvad või kaupa müüa püüavad. Bussijaama turvalisuse eest hoolitsevad peamiselt G4S ja Viking Security turvatöötajad, kuid üldiselt on kesklinna piirkond siiski rahulik.
Viking Security Põhja- ja Ida-Eesti regiooni juht Juhan Aia sõnul võib aeg-ajalt ette tulla ka olukordi, kus kerjamisega tegelevad isikud muutuvad häirivaks. Sellisel juhul soovitab Tartu Postimees tugineda turvatöötajate või politsei sekkumisele, kui olukord muutub agressiivseks või avalikku korda rikkuvaks.
Tartu Postimehe hinnangul on sellised juhtumid küll pidevad, ent enamik bussijaama kasutajatest on nendega paratamatult harjunud. Ajad on muutunud, nagu nentis ka Karin – varem pakuti rohkem kaupa, nüüd keskendutakse peamiselt raha küsimisele. Politsei sõnul pole tänaval kauba müümine iseenesest keelatud, kuid ostjal tasub olla ettevaatlik, kuna päritolu ja kvaliteet võivad olla kahtlased.
Tartu Postimees lõpetab loo tõdemusega, et kuigi mõned inimesed on õppinud varrukakaupmeestega toime tulema, tuleb alati säilitada tähelepanelikkus ning vajadusel pöörduda õiguskaitseorganite poole.