Augustis esietendub Piibe Teatri uus lavastus „Viimane metsavend“, mis põhineb metsavend Ruuben Lamburi mälestusteraamatul „Alutaguse saaga“. Dokumentaalne muusikadraama viib vaataja rännakule läbi Eesti lähiajaloo keerukamate kümnendite, pakkudes ausat ja emotsionaalset pilku mehe elule, kes jäi truuks oma vannetele ja ideaalidele isegi siis, kui kogu maailm tema ümber lagunes. Nimiosas astub üles Raivo E. Tamm.
Lavastuse autor ja režissöör Arlet Palmiste on toonud lavale loo, mis ei keskendu ainult sündmustele, vaid esitab sügavamaid küsimusi: miks sellised valikud tehti, mis hoidis metsavendi elus ja milline tähendus on truudusel, vabadusel ja vaikival vastupanul. Lavateksti aluseks olevad Ruuben Lamburi mälestused toovad vaataja ette nii metsavendade elu karmuse, perede lagunemise, kui ka Vorkuta vangilaagri traagika.
Ruuben Lamburi elukäik on ehe näide kangelaslikust vastupanust. 1941. aasta Suvesõja päevil, kõigest 16-aastasena, haaras Lambur relva ja siirdus koos isaga metsa. Tema kaks venda mõrvati kommunistide poolt, ent noormees ei alistunud – ta jätkas võitlust Omakaitses ja hiljem Eesti Leegioni ridades. 1944. aasta suvel sai ta lahingus neli korda haavata, ent ei andnud alla. Metsavennana võideldes sai ta veel kaks korda haavata, kuni 1947. aastal püüti ta valedokumentide ostmise katsel lõksu ja saadeti Siberi vangilaagritesse, kus viibis kokku 18 aastat – kuni 1965. aastani.
Vangistuse ajal saatis talle aastaid kirju tema tulevane abikaasa Leida, kellega Ruuben Lambur kohtus silmast silma alles kaheksa aastat hiljem. Oma mälestustes kirjeldab ta mitte ainult metsavendlust, vaid ka rahva hirmu ja kannatusi, venelaste metsikusi, Vorkuta laagri õudusi ning laagrikaaslaste toetust. Vaatamata kõigele jäi Ruuben Lambur truuks oma noorpõlves antud vandele kuni elu lõpuni. Ta lahkus meie seast 2024. aastal ja on maetud Lääne-Virumaale Tõrma kalmistule.
Lavastuse muusikalise osa eest hoolitseb erikoosseis, kuhu kuuluvad Ilmar Kald ja Jaanus Põlder (Untsakad), Tanel Sagrits (Mandoterror) ning Sander Rosenberg (Tapa Valla Mandoliiniorkester). Lavakujunduse on loonud Riina Vanhanen, valguskujunduse Jaanus Tüli. Etendust juhib Triinu Palmiste ja fotod on teinud Kalev Lilleorg.
Lavastus jõuab vaatajateni kaheksas Eestimaa paigas, peamiselt vabaõhulavadel. Esietendus toimub 11. augustil Ruuben Lamburi kodutalus Avispea külas Wõnnusvere Wabalaval. Enne etendusi saab tutvuda Kaitseliidu väljapanekuga ning kehakinnitust pakub Naiskodukaitse. Lavastust toetavad Kaitseministeerium, Kaitseliit ja Kultuurkapital.