Puna-Hiina toetab salaja Putini imperialistlikku agressiooni – ukrainlased võtsid sõjavangi kaks hiinlast

Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi sõnul on Ukraina relvajõud tabanud kaks Hiina Rahvavabariigi kodanikku, kes võitlesid Vene okupatsioonivägede koosseisus Donetski rindel. Tegemist on esimeste teadaolevate Hiina sõjavangidega Ukrainas – seejuures pole nad ainsad. “Meil on teavet, et Vene üksustes tegutseb rohkemgi selliseid Hiina kodanikke,” ütles Zelenskõi.

Ametlikult esineb Peking endiselt “rahuvahendajana”, rõhutades “diplomaatilise lahenduse” vajadust. Tegelikkus räägib aga muud keelt. Vahetult enne täiemahulise sissetungi algust 2022. aastal sõlmisid Venemaa ja Puna-Hiina “piirideta partnerluse” lepingu. Nüüd, kaks aastat hiljem, on see koostöö võtnud selge sõjalise mõõtme.

Tabatud hiinlastel olid kaasas dokumendid, pangakaardid ja isikuandmed, mis tõendavad nende identiteeti ning kuulumist Vene relvajõudude koosseisu. Zelenskõi hinnangul viitab nende kohalolu otseselt sellele, et “Putin ei otsi rahu, vaid uusi võimalusi sõja jätkamiseks – ja on valmis selleks kasutama ka kommunistlikku Hiinat.”

Zelenskõi rõhutas, et olukord nõuab rahvusvahelist vastust: “See on signaal mitte ainult USA-le ja Euroopale, vaid kogu maailmale – eriti neile, kes soovivad rahu. Hiina kaasamine Vene sõtta Euroopas seab kahtluse alla Pekingi usaldusväärsuse ÜRO Julgeolekunõukogu alalise liikmena.”

Vaatamata ametlikule neutraalsusele on Lääne analüütikud ja ametnikud juba varasemalt süüdistanud kommunistlikku Hiinat Venemaa varjatud relvatoetuses, sealhulgas droonikomponentide tarnimises Moskvasse. Samal ajal on Peking vähendanud Ukraina varustamist samalaadsete tehnoloogiatega. Pekingi režiim on need süüdistused tagasi lükanud.

Hiina vabatahtlikest Vene poolel on kirjutanud ka Venemaa sõjablogijad. Alates 2024. aasta märtsist on nende sõnul lahingutesse kaasatud lisaks Hiina kodanikele ka võitlejaid Kuubalt, Kolumbiast ja mujalt maailmast. Samal ajal on teada, et varem sel aastal tabas Ukraina kaks Põhja-Korea sõdurit, kes samuti võitlesid Vene vägede koosseisus. Moskva ja Pyongyangi vahel toimub ka ametlik sõjaline koostöö.

Ukraina välisminister Andri Sõbiha kutsus seepeale välja Hiina ajutise asjuri Kiievis ja nõudis ametlikku selgitust. “Hiina kodanike osalemine Venemaa sissetungiarmees seab kahtluse alla Pekingi kuulutatud rahumeelsuse ning kahjustab Hiina usaldusväärsust vastutustundliku suurriigina,” kirjutas Sõbiha sotsiaalmeedias.