Iisraeli valitsus on andnud oma relvajõududele korralduse töötada välja plaan palestiinlaste “vabatahtlikuks” lahkumiseks Gaza sektorist, vastuseks USA presidendi Donald Trumpi ettepanekule ümber asustada Gaza elanikud teistesse riikidesse.
Iisraeli kaitseminister Israel Katz rõhutas, et palestiinlased peaksid liikuma mujale, sealhulgas Euroopasse. Ta nimetas eraldi Hispaaniat, Norrat ja Iirimaad kui riike, kes peaksid palestiinlased vastu võtma, viidates sellele, et need riigid tunnustasid hiljuti Palestiina riiklust, vahendab BBC.
Katzi avaldus on tekitanud teravaid reaktsioone, kuna see viitab võimalusele, et Iisrael püüab konflikti tagajärjel sundida Euroopa riike vastu võtma suurt hulka islamiusku sisserändajaid.
Hispaania välisminister José Manuel Albares lükkas Katzi nõudmise tagasi, öeldes, et Gaza on palestiinlaste kodumaa ning see peab kuuluma tulevasele Palestiina riigile.
ÜRO peasekretär António Guterres hoiatas, et igasugune sundümberasustamine on inimsusevastane kuritegu, mis on Genfi konventsiooniga keelatud. Nii Iisrael kui ka USA on selle dokumendi allkirjastanud, mis muudab Trumpi ja Katzi ideed rahvusvahelise õiguse seisukohalt küsitavaks.
Donald Trump teatas, et Gaza sektor antakse pärast sõda USA kontrolli alla ning selle elanikud paigutatakse ümber “ohutumatesse ja kenamatesse paikadesse”. Ta rõhutas, et selleks ei ole vaja ühtki USA sõdurit ning et tema plaan toob Lähis-Itta stabiilsuse.
Palestiinlased on Trumpi ideele reageerinud hämmelduse ja pahameelega, öeldes, et neil pole kavatsust oma kodumaalt lahkuda. Trumpi plaan muuta Gaza “Lähis-Ida Rivieraks” on rahvusvaheliselt hukka mõistetud. Paljud vaatlejad on hoiatanud, et see võib tähendada etnilist puhastust, mida Genfi konventsioon keelab.
Katzi ja Trumpi avaldused viitavad selgelt võimalusele, et Iisrael tahab Gazast lahkuvad palestiinlased suunata Euroopasse, sundides Euroopa riike kandma konflikti tagajärgi.
Kui Euroopa ei nõustu palestiinlasi vastu võtma, võib see põhjustada pingete kasvu Iisraeli ja lääneriikide suhetes, kuid samas võib palestiinlaste laialdane ümberasustamine tähendada uut rändekriisi Euroopas.
Kuigi Iisrael rõhutab, et tegemist on “vabatahtliku” lahkumisega, jääb küsimus, kui palju on palestiinlastel tegelikult valikuvõimalusi, kui nende kodud on hävitatud ja piirid suletud.
Hetkel ei ole selge, kas Trumpi ja Iisraeli juhitud plaanid saavad teoks, kuid nende ideed on juba tekitanud laialdast vastuseisu. Kui Euroopa riigid peaksid survele järele andma, võib see tähendada Euroopas uut sisserändelainet ja geopoliitilist kriisi, mille tagajärjed ulatuvad kaugele tulevikku.